Hvězdárna
Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA
Hvězdárna barona Artura Krause byla slavnostně otevřena 31. 3. 1992 a navazuje na historickou tradici popularizace astronomie v Pardubickém kraji založenou na konci 19. století baronem Arturem Krausem.
Hvězdárnu naleznete v Pardubicích na Dukle, jako součást Domu dětí a mládeže ALFA Pardubice op DELTA, Gorkého ul. 2658. Hlavní náplní je především astronomie určená pro širokou veřejnost, kterou utváří astronomické kroužky pro děti a studenty, pravidelná večerní pozorování oblohy za účasti zkušených astronomů a každý měsíc pořádání přednášek na zajímavá, nejen čistě astronomická, témata. Hvězdárna je nedílnou součástí vzdělávacího systému základního a středního školství.
Bližší informace o Hvězdárně barona Artura Krause naleznete zde: www.astropardubice.cz
VÝUKOVÉ PROGRAMY
Mezi četné aktivity hvězdárny patří exkurze na hvězdárnu pro objednané školní skupiny nebo vzdělávací a výukové programy pro MŠ, ZŠ a SŠ. Aktuální nabídku výukových programů najdete -> zde <-
ODBORNÁ ČINNOST:
Od roku 2020 byly v rámci observatoře intalovány dvě měřící aparatury. První byla plně automatická Meteorologická stanice, která každý den sbírá lokální meteorologická data. Aktuální data ze stanice můžete najít ZDE Naše stanice je zároveň součástí celostátní sítě meteorologických měřících stanich, ketré mají za cíl vytvářel mapu lokálního počasí. Ze stanice lze tak velmi přehledně vyčíst veličiny jako TEPLOTA, TLAK, ROSNÝ BOD, SLUNEČNÍ OSVIT a VLHKOST. Řídící jednotka zároveň umožňuje archivaci dat a tak se lze na veškeré velčiny podívat a porovnat je s údaji až 10 let zpět.
Radioastronomie
Další z oborů, kterým na naší observatoři věnujeme pozornost je radioastromomie. Od roku 2020 jsme se prostřednictvím radiometeorické stanice RMDS zapojili do experimentální radiometeorické detekční bolidové sítě BOLIDOZOR. Data z naší automatické stanice jsou dále automaticky vyhodnocována a zasílána do celosvětové radiometeorické sítě RadioMeteorObservingBuletin, kde na webu rmob.org lze dohledat hodinové přehledy zaznamenaných radiových meteorů z naší stanice ALFAPCE-R0 Unikátní projekt využívá vojenský radar GRAVES ve Francii, na který je zaměřena přijímací anténa. Základem systému je síť rádiových detektorů, které jsou postupně vylepšovány a doplňovány o další metody měření. Cílem celého projektu je změření parametrů průletu meteorů atmosférou, vypočtení jeho temné dráhy a nalezení meteoru v jeho dopadové elipse.
Přístrojové vybavení
Kopule
- 100/400 – hledáček (refraktor)
- 450/6750 – kombinovaný tel. Newton a Cassegrain
- 150/2200 – pointační dalekohled (refraktor)
- 127/1200 – chromosférický teleskop
- 40/400 – fotosférický teleskop
Přenosné
- 300/1800 – reflektor na Dobsonově montáži
- 153/850 – reflektor na paralaktické montáži (Newton)
- 90/1200 – refraktor na azimutální montáži
- 60/600 – refraktor školní – Meopta
- 65/650 – reflektor Mizar
- 100/1000 – reflektor Cassegrain
- 100/600 – binokulární dalekohled na azimutální montáži
- 80/600 – refraktor Sky-Watcher
- 8×30 – triedr
- 7×50 – triedr